REFLEKSOLOGIA – MÓJ SPOSÓB NA PRAWDZIWĄ PROFILAKTYKĘ

Refleksologia – mój sposób na prawdziwą profilaktykę

Stopy są jak najwrażliwsze badanie laboratoryjne. Czy wiesz, że nierównowaga w pracy ciała, ma swoje odbicie w stopach nawet na 2-3 lata wcześniej – zanim pojawią się pierwsze bóle w ciele lub będzie to miało swoje odzwierciedlenie w badaniach klinicznych?

Refleksologia – mój sposób na prawdziwą profilaktykę.

To jest właśnie najlepszy moment, aby stłumić w zarodku rozwijająca się chorobę. Refleksologia – to jest mój najlepszy sposób na prawdziwą profilaktykę.

Pani Ola przyszła na refleksologię stóp raczej z ciekawości. Kiedyś trochę o niej czytała, usłyszała że znajomej pomogło, dlatego sama chciała spróbować, mimo że nic ją w danym momencie nie bolało. W trakcie refleksów (lubię tak w skrócie mówić na zabieg refleksologii stóp – sami przyznacie, że bardzo skraca) miała obolałe pewne bardzo konkretne miejsca na palcach stóp. 

Zapytała, dlaczego akurat te miejsca są tak wrażliwe.

Odpowiedziałam, że te punkty na stopie są połączone z oczami. Na co ona, że nic jej nie dolega, widzi ostro i ogólnie wszystko jest ok. Po kilku dniach przyszła na kolejną wizytę i powiedziała jak jej ciało zareagowało na pierwszy zabieg. Bardzo zdziwiła ją jedna rzecz. Przez ok. 2 dni jej oczy były obolałe i bardzo wrażliwe. 

Czuła też dziwne ‘ćmienie w górze głowy’. Uspokoiłam ją, że to normalne. Organizm zaczął się regenerować i uzdrawiać. U niektórych osób procesy te poprzedzone są fazą tak zwanego kryzysu ozdrowieńczego. Na pewno ciało nie bez powodu zareagowało właśnie w taki sposób. Pani po krótkiej rozmowie przypomniała sobie, że kiedyś była diagnozowana w kierunku jaskry…

Po tym krótkim wstępie opowiem Ci: 

 • co to właściwie jest ta refleksologia,
 • na jakich zasadach działa i jak to się dzieje, że pobudza ciało do procesów samoleczenia oraz
 • jakie są korzyści stosowania refleksoterapii
 • oraz dlaczego uważam ją za najlepszy sposób na profilaktykę

Refleksologia i masaż stóp

Co to jest refleksologia?

Wyobraź sobie ogród. Jest w nim wiele wspaniałych roślin. Jedne pięknie rosną, kwitną i cieszą oko. Inne zaś są zaniedbane, wymagają aby się nimi zaopiekować, podlać i odżywić.

Temu ogrodowi pstryknięto zdjęcie. Jest ono miniaturką ogrodu. Na tym małym kawałku papieru, możemy jednak odnaleźć wszystkie szczegóły ogrodu. Widzimy wszystkie rośliny – zarówno te, które są piękne i zdrowe i jak i te potrzebujące wsparcia.

Opierając się na tej analogii łatwiej będzie nam zrozumieć, czym jest refleksologia.

Wyobraź sobie, że Twoje ciało to ogród. Stopy są zdjęciem – miniaturką ogrodu. Pracując na stopach jesteśmy w stanie odnaleźć wszystkie miejsca w ciele a te, które potrzebują wsparcia pobudzić do optymalnej pracy.

Stopy dają sygnał, że któryś z narządów jest przeciążony nawet na wiele miesięcy wcześniej – zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Czyli zanim fizycznie poczujemy, że coś nam dolega.

Moja definicja refleksologii:

Refleksologia stóp to inaczej terapeutyczny masaż stóp, polegający na specyficznych uciskach skóry i tkanek znajdujących się pod skórą. Poprzez ten ucisk w głąb ciała wysłanie są sygnały do wszystkich tkanek i narządów. Impulsy te mobilizują narządy do właściwej pracy.

Na jakich zasadach działa refleksologia

Refleksologię nazywamy czasem terapią odruchową. Wyobraź sobie sytuację, że przez przypadek dotknęłaś palcem rozgrzanego żelazka. Ręka natychmiast się cofa bo skurczył się mięsień ramienia. Dzieje się to bez naszego świadomego udziału, bo tak właśnie działa odruch.

W tej sytuacji żelazko jest bodźcem, który pobudził receptory znajdujące się na palcu. Od dłoni, drogą nerwową został wysłany sygnał do mięśni ramienia, aby te się skurczyły. Ciało dokładnie wiedziało, co i jak ma zrobić. Wszystko zadziało się bez udziału naszej świadomości.

odruch z opisem

Podobnie jest z refleksologią. Każdy kawałek skóry na stopie połączony jest z czymś w naszym ciele. To jest widoczne do takiego stopnia, że podczas refleksologii niektóre osoby mówią, iż czują np. mrowienie w kolanie, podczas gdy ja pracuję na stopie w miejscu połączonym z kolanem. Albo czują ciepło rozchodzące się wzdłuż kręgosłupa, kiedy ja pracuję na refleksach kręgosłupa.

Dzięki uciskom konkretnych miejsc na stopie, każdy narząd, każda komórka ciała dostaje sygnały do optymalnej pracy. Tak jak mięsień ramienia wie, co ma zrobić, kiedy dotkniemy palcem gorącego żelazka, tak każdy narząd w ciele również wie, co należy do jego obowiązków. Refleksologia pobudza je do jak najlepszej pracy.

Często w życiu dzieje się tak, że my doskonale wiemy, co i jak powinniśmy zrobić, tylko zwyczajnie nie mamy do tego energii.
Refleksologia dostarcza właśnie tej iskry do działania. Posłuchaj jak to się dzieje.

W trakcie refleksów ciało się odpręża, mięśnie rozluźniają, a klient czuje jak robi mu się ciepło. Krew zaczyna lepiej krążyć a stan ten powoduje dużo dobrych zmian. Krew niesie każdej komórce ciała to, co jest jej niezbędne do życia, to znaczy: tlen, energię oraz składniki odżywcze. Organizm dostaje paliwo do działania.

Z układem krwionośnym bardzo ściśle połączony jest układ limfatyczny. Limfa to płyn, który obmywa każdą komórkę ciała i zabiera z niej oraz przestrzeni wokół niej, to co niepotrzebne – resztki leków, bakterie, wirusy, barwniki spożywcze jeśli przypadkiem się tam znalazły oraz inne zbędne substancje.

Regeneracja najintensywniej zachodzi w czasie snu. Dlatego po refleksach mnóstwo osób wspaniale głęboko spało.

Wyobraź sobie, że w nocy głęboko śpisz. Każda komórka jest dobrze dotleniona i odżywiona. Z komórek oraz przestrzeni międzykomórkowych zostały usunięte wszystkie niepotrzebne substancje, mogące blokować swobodną pracę. Właśnie w takich warunkach każda komórka zaczyna optymalnie wykonywać swoje zadania.

Jeśli każda komórka np. wątroby odpowiednio pracuje to cały narząd zaczyna pracować tak jak powinien. Dzięki temu spełnia swoje funkcje. Takie optymalne warunki do pracy dostaje nie tylko wątroba, ale wszystkie tkanki ciała. Cały system wraca do utraconej równowagi a ty czujesz się dobrze.

Jakie są korzyści stosowania refleksologii?

Refleksologia to terapia holistyczna. Działa na całe ciało a nie wycinkowo tylko na poszczególne narządy dlatego lista opisywanych korzyści jest długa.

Najważniejsze z nich to:

 •    zmniejszenie stresu

Właściwie wszystkie osoby, które skorzystały z serii zabiegów, mówiły jak bardzo się wewnętrznie rozluźniły. Opowiadały, że codzienne sytuacje w pracy, które zazwyczaj wytrącały je z równowagi, teraz nie są w stanie zaburzyć ich spokoju. Owszem życie dzieje się, zdarzenia które potencjalnie mogą stresować nadal są, ale reakcja danej osoby jest diametralnie różna od tej przed refleksologią.

Jest wiele osób, które zdecydowały się korzystać z refleksologii “na stałe“, bo jak mówią ich życie tak bardzo zmieniło się na plus, że nie chcą już wracać do starej zestresowanej i wewnętrznie roztrzęsionej wersji siebie.

 •    poprawa krążenia

Gdy organizm jest zrelaksowany włośniczki, czyli najmniejsze naczynia krwionośne rozszerzają się. Sprawia to, że każda z komórek ciała dostaje więcej tlenu i substancji odżywczych. Powoduje to ich lepsze funkcjonowanie i sprzyja powrotowi do zdrowia. Dodatkowo człowiek czuje, że jest mu cieplej. Wiele razy słyszałam od klientów, że już nie muszą spać w skarpetach i szlafrokach 🙂

 •    optymalizacja działania narządów i gruczołów

Stres i napięcie sprawiają, że narządy i gruczoły są albo nad czynne albo niedoczynne (pracują zbyt słabo). Gdy zmniejszymy stres i poprawimy krążenie istnieje większa szansa na to, ze nasze ciało wróci do równowagi, pomagając narządom i gruczołom aby działały bardziej skutecznie. Ta dobra praca narządów jest widoczna np. w poprawie badań laboratoryjnych.

Poprawia się np. poziom cukru we krwi, cholesterol czy poziom hormonów. Wiele osób mogło odstawić lub zmniejszyć dawki leków (oczywiście pod kontrolą lekarza).

 •    wzmocnienie układu odpornościowego

Wiele osób korzystających z refleksologii jest zdziwiona, że wszyscy w biurze byli już na chorobowym a ich nie dopadło przeziębienie.
Między innymi z tej przyczyny refleksologia jest bardzo polecana dzieciom. Od kiedy znam i aktywnie praktykuję tę metodę, moje dzieci ani razu nie musiały brać antybiotyku.

Na palcach jednej ręki mogę policzyć dni, które z powodu przeziębienia moja 5-letnia córka opuściła z powodu infekcji. Chyba nie muszę mówić jak mój komfort życia się dzięki temu poprawił.

 •    łagodzenie bólu

W stanie głębokiej relaksacji, ciało potrafi wytworzyć związki chemiczne, które zmniejszają ból a nawet go likwidują. Z pomocą refleksologii ciało potrafi na przykład pozbyć się bólów mięśniowych np. bólu pleców. Klientki są szczęśliwe, że wreszcie nie muszą cierpieć z powodu bolesnej menstruacji czy migreny.

 •   poprawa snu

Kiedy stres i napięcie opuszczają ciało, gruczoły zaczynają pracować optymalnie.  Umysł się wycisza a organizm jest w stanie wyprodukować hormony odpowiedzialne za dobry sen. Jedna z moich klientek Julita już po pierwszym zabiegu, z błyszczącymi oczami powiedziała.

„Pani Kasiu proszę sobie wyobrazić, że pierwszy raz w życiu miałam sny!!! Nawet trzy. Wszystkie dobrze pamiętam.  Do tej pory miałam wrażenie jakbym szybko spała. Jakbym w nocy nie miała czasu na spanie. Tym razem było zupełnie inaczej”

 •    odtruwanie organizmu

Po refleksologii zapewne zauważysz wiele objawów oczyszczania się ciała. Częstsze wizyty w toalecie, większe pocenie się czy metaliczny posmak w ustach. Z punktu widzenia refleksologia wszystkie te objawy są wspaniałe, ponieważ świadczą o tym, że rozpoczęły się procesy odtruwania organizmu.

Dlaczego refleksologia to najlepszy sposób na PRAWDZIWĄ profilaktykę

Pomyśl, że w ciele zadziały się wszystkie procesy, o których pisałam powyżej. Ciało się oczyściło, odżywiło oraz dostało sygnały do optymalnej pracy. A czym innym jest profilaktyka jak nie procesem robienia wszystkiego, aby nie dopuścić do rozwoju choroby?

Kiedy nieprzyjemne objawy choroby już się pojawiły nie możemy mówić o profilaktyce, ale o leczeniu.

Stopy są jak najwrażliwsze badanie laboratoryjne. Skoro nierównowaga w pracy ciała, ma swoje odbicie w stopach nawet na 2-3 lata wcześniej – zanim pojawią się pierwsze bóle w ciele lub będzie to miało swoje odzwierciedlenie w badaniach klinicznych. Refleksologia to sztuka ciągłego bodźcowania ciała, aby pracowało tak jak należy. Ograniczamy możliwość rozwoju choroby i jej przykrych następstw. To jest właśnie prawdziwa profilaktyka.

Spróbuj i doświadcz, jakie pozytywne skutki refleksologia przyniesie dla Ciebie.

Jestem bardzo ciekawa, która z Was korzystała z refleksologii. Byłaś na jednym zabiegu, aby zobaczyć jak organizm zareaguje czy może odbyłaś całą serię. Podziel się proszę efektami.

A do tych z Was, które jeszcze nie doświadczyły refleksologii mam pytanie – co Was powstrzymywało?

Katarzyna Gołębiewska Kim jestem Warszawa

Nazywam się Katarzyna Gołębiewska.

Jestem dyplomowanym refleksologiem.

Uczę krótkich, skutecznych i łatwych do zastosowania technik refleksologicznych pozwalających podnieść poziom energii, poprawić koncentrację i umożliwiających efektywną regenerację ciała tak, aby

Mam do Ciebie prośbę 🙂

Podziel się tym tekstem ze znajomymi. Kiedyś Ci za to podziękują!

Życzę Ci fantastycznego dnia.

3.7 3 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Więcej na temat podstaw działania refleksologii przeczytasz >>tutaj<<Dlaczego piszę, że zaczynamy współpracę? […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x