Zgaga i problemy z jelitami — jak szybko się pozbyć tych dolegliwości dzięki refleksologii stóp

Zgaga i problemy z jelitami — jak szybko się pozbyć tych dolegliwości dzięki refleksologii stóp

Zgaga to bardzo często spotykana dolegliwość. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego powstaje i jak sobie z nią poradzić?

Zapraszam Cię do najnowszego wpisu na moim blogu. Rozprawimy się z tematem zgagi z dwóch stron: ze strony refleksologicznej i dietetycznej.

Będziesz dokładnie wiedziała, co zrobić, żeby bez sięgania po proszki czuć w sobie siłę, że poradzisz sobie ze wszystkim.

Co to jest zgaga i jak powstaje?

Zgaga to jest objaw choroby refluksowej żołądka. Choroba refluksowa polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Kiedy zjadamy pokarm, wpada on do naszego żołądka. Najpierw jednak idzie sobie przez przełyk, a na samym dole przełyku jest coś, co nazywa się dolny zwieracz przełyku. Ten zwieracz na chwileczkę powinien się otworzyć, kęs posiłku przechodzi do żołądka i tam jest trawiony.

Ale w niektórych sytuacjach, właśnie ten malutki zwieracz, który powinien się ciasno zablokować i nie pozwolić, żeby treści i te wszystkie rzeczy, które dostały się do żołądka, z powrotem podbijały do góry, ten zwieracz czasami jest zbyt zrelaksowany, zbyt wiotki i nie spełnia swojej funkcji. I to jest uważane za jedną z głównych przyczyn refluksu.

Ale teraz mi powiesz: no jak to, to nawet jeśli coś zjem, coś mi wskoczy do żołądka, to z jakiej okazji ma podbijać, skoro mamy grawitację? Skoro ta zastawka jest na górze żołądka, więc naturalnie powinno być tak, że to, co jest w żołądku i tak jest niżej.

Kiedy pojawia się zgaga?

Pierwsza rzecz jest taka, na pewno to zauważyłaś, że zgaga pojawia się po pierwsze po posiłku, czyli coś w tym żołądku musi być, a po drugie pojawia się, kiedy się schylamy, albo kiedy płasko leżymy, czyli tutaj grawitacja tak nam nie pomaga.

A druga rzecz jest taka: wyobraź sobie woreczek foliowy, który w połowie ściskam. Na górze jest przełyk, miejsce ściśnięcia to dolny zwieracz przełyku, a na dole jest żołądek.

Jeśli teraz zjadam coś np. śliwkę, czyli wkładam ją do buzi, ona sobie leci przez przełyk i wpada do żołądka. I w tym momencie powinno wyglądać to tak, że jedzenie trawi się w żołądku, a ta zastawka: zwieracz dolny przełyku jest mocno zaciśnięta, więc nic nie podskakuje do góry, wszystko jest tak, jak powinno być.

Mały element, od którego wszystko zależy

Czasami dzieje się tak, że ten zwieracz nie trzyma tak ciasno, tak silnie i nie spełnia swojej funkcji. Wtedy, kiedy się ruszamy, to ta treść, która jest w żołądku, może sobie podskakiwać. Ona się rusza, gdy się kulimy, jest tu też mniej miejsca i wtedy ta kwaśna treść w żołądku (kwasy solne, razem z tym, co jest w żołądku), chcąc nie chcąc podbija do góry do przełyku. A czasami jest zarzucana jeszcze dalej, a dzieje się to tak dlatego, że w żołądku jest po prostu większe ciśnienie niż w przełyku.

Więc wyobraź sobie, że jeśli żołądek byłby balonikiem i w baloniku jest większe ciśnienie, to jeżeli ten zwieracz puścimy, to cała treść będzie wyciągana do góry, bo tu jest większe ciśnienie, w przełyku jest mniejsze. Po prostu wbrew sile grawitacji ta treść żołądkowa będzie chciała wychodzić do góry, będzie chciała podskakiwać, a ty będziesz czuła nieprzyjemny posmak w gardle, ustach, języku, pieczenie za mostkiem.

Jakie objawy daje zgaga?

Znalazłam statystyki, które mówią, co człowiek może czuć, kiedy ma zgagę, kiedy dolny zwieracz przełyku nie trzyma tak, jak trzeba. Najczęściej są to bóle w klatce piersiowej, pojawia się chrypka w gardle (bo jeżeli zarzuca cały czas aż do gardła, tutaj ta śluzówka jest cały czas podrażniona), pojawiają się bóle gardła, suchość w jamie ustnej.

Gardło jest podrażnione, chcemy to wykaszleć, czyli pojawia się suchy kaszel, ślinotok, dlatego, że skoro było sucho w buzi, to ślinianki działają, żeby to wszystko nawilżyć. Może pojawiać się też próchnica i inne rzeczy.

Więc zobacz, jak wiele jest rzeczy związanych z tym, że ten jeden dolny zwieracz przełyku nie chce trzymać tak, jak trzeba i ile możesz mieć nieprzyjemnych objawów.

Jak walczyć ze zgagą?

Co się robi najczęściej w takich sytuacjach? Najczęściej idzie się do jakiegokolwiek sklepu, na stację paliw czy gdziekolwiek i kupuje się leki, które mają zneutralizować kwaśne środowisko w żołądku.

To na chwilę rozwiąże problem, ale ogólnie rzecz biorąc, to go tylko pogłębia. Dlaczego? W żołądku jest kwaśne środowisko. Kwaśne – to znaczy, że gdybyś w momencie, kiedy coś się trawi w żołądku, włożyła do środka rękę, to wyjęłabyś dosłownie kości albo nawet kości byś nie wyjęła, dlatego, że te białka, i wszystko, co tutaj wchodzi do żołądka, to zostałoby strawione.

W żołądku jest tak niskie pH, tak bardzo kwaśne, że wszystkie tkanki byłyby strawione. A trawienie najlepiej zachodzi przy pH, czyli przy kwaśności około 1,5. Idąc do apteki czy gdziekolwiek do sklepu po te leki, które sprawiają, że ta kwaśność żołądka nie jest taka duża, sprawiamy, że jeśli tutaj podskakuje treść pokarmowa do góry, to my jej tak nie czujemy, dlatego, że nie jest już ona taka kwaśna, tylko została zneutralizowana np. do pH 3 czy 5.

Czyli jeśli w tym momencie, po wzięciu takiego proszku, włożylibyśmy rękę do żołądka, wtedy nic by się nie stało, dlatego, że pH jest niewystarczające.

I z jednej strony, jeżeli taka treść żołądka o małym pH podbija do góry, więc nie jest taka drażniąca i nie podrażni nam przełyku, wydaje się, że problem wstępnie został rozwiązany. Ale tak naprawdę spójrz na drugie dno tej sytuacji.

Dlaczego leki na zgagę nie rozwiązują problemu?

Kiedy pH w żołądku jest niewystarczające, wtedy wszystko, co zjadasz, nie jest strawione. A jeżeli wkładam coś do żołądka i tego nie trawię, to człowiekowi odbija się cały czas, bo pojawiają się bąbelki. Jak nie strawiły się dobrze węglowodany, to w jelitach tworzą się takie bąbelki od fermentacji, tak jak pewnie widziałaś, jak fermentuje wino.

Więc te bąbelki chcą wychodzić do góry i ciągle Ci się odbija. A jeżeli zjadłaś jakiś produkt białkowy typu mięso, fasola, wtedy białko niestrawione gnije. A jak gnije, to też powstają gazy i jesteś bardzo wzdęta. Wieczorem brzuch jest cały wzdęty, bo po prostu jedzenie się nie strawiło.

I z jednej strony wydaje się, że problem jest rozwiązany, bo w przełyku nie ma takiego pieczenia, ale zobacz, jaka jest lawina złych konsekwencji.

Jesteś niedożywiona, masz ciągłe odbijanie, uczucie pełności i masz wszystko w gardle, a z drugiej strony jest wzdęty brzuch i duży dyskomfort. Więc my się dzisiaj z tym problemem rozprawimy w dwojaki naturalny sposób.

Pierwsza rzecz to jest postępowanie dietetyczne, a druga, mega skuteczna i sprawdzona, to postępowanie refleksologiczne.

Pierwszy sposób – postępowanie dietetyczne

Większość osób w sytuacji refluksu/zgagi jest skazana albo na tabletki, które, jak wiemy, mają drugie, złe dno, albo na to, żeby unikać konkretnych produktów. Bo są produkty, które nasilają refluks i zaraz też je pokażę.

Znalazłam badanie na temat produktów, które powodują powstanie objawów refluksu, czyli nieprzyjemne zarzucanie. Najczęstsze produkty to są słodycze, więc nie możemy ich wziąć na pociechę w refluksie, a kolejne miejsce zajmują potrawy kwaśne, alkohol i potrawy tłuste.

Czyli zobacz: słodkie, tłuste, kwaśne i alkohol. To są rzeczy, które bardzo mocno powodują to, że jeszcze silniej czujesz zgagę.

Więc wiesz już ze strony dietetycznej, że to są rzeczy, które spowodują, że będziesz miała jeszcze więcej objawów.

Z jednej strony możesz te produkty eliminować, ale z drugiej strony chcemy, przynajmniej ja do tego dążę, aby nasze ciało pracowało normalnie. Żebym nie musiała się zastanawiać: czy jak dzisiaj zjem kapustę kiszoną, będę miała zgagę, czy nie? Jeśli wiem, że będę miała, to z drugiej strony wiem, że w kapuście kiszonej, czy ogórkach kiszonych są super bakterie probiotyczne, więc dlaczego mam z nich rezygnować? Wiem, że są dobre dla ciała, chciałabym je zjeść, chciałabym dzięki nim poprawić pracę jelit, no ale jest tu ta bariera z dolnym zwieraczem przełyku.

Drugi sposób – postępowanie refleksologiczne

Możesz zrobić coś o wiele bardziej wartościowego, bo możemy na dolny zwieracz przełyku oddziaływać refleksologicznie. Pokażę Ci dzisiaj i odnajdziemy miejsce na stopie, które jest powiązane z dolnym zwieraczem przełyku.

Bodźcując to miejsce w konkretny sposób, sprawimy, że ten zwieracz będzie pracował tak, jak trzeba, czyli kiedy przez nasz przełyk przechodzi kęs pokarmu, wtedy on się na chwilę otwiera, rozluźnia, a kiedy ten kęs pokarmu już jest w żołądku, on się bardzo mocno zaciska, tak, żeby nie było możliwości podbicia kwaśnej treści z żołądka.

Każdy kawałek skóry na stopie jest połączony z czymś w naszym ciele. I te rzeczy, które są w naszym ciele bardziej po prawej stronie, znajdziemy na prawej stopie, a te, które są w naszym ciele po lewej stronie, znajdziemy na lewej stopie. Żołądek i ta zastawka, która jest tuż nad żołądkiem, a na dole przełyku, jest po lewej stronie.

Dlatego, żeby znaleźć dolny zwieracz przełyku, będziemy go szukać na lewej stopie, dlatego, że ta cała maszyneria, czyli dolny zwieracz przełyku i żołądek są w naszym ciele po lewej stronie.

Jak odnaleźć na stopie dolny zwieracz przełyku?

Patrzysz na swoją podeszwową stronę stopy, widzisz palce, poniżej palców widzisz poduszeczkę z kłębem i ta poduszeczka jest taka bardziej wypukła, bardziej mięsista, a poniżej niej widzisz gładszą i cieńszą skórę.

Linia, która oddziela te dwie przestrzenie, będzie dla nas bardzo ważna. Żołądek znajdziemy poniżej tej linii granicznej, czyli jak tutaj mamy tę bardziej wypukłą, mięsistą część, poniżej jest bardziej gładka i cienka skóra, to właśnie poniżej mięsistego, na tym gładkim, na lewej stopie znajdziemy refleksy żołądka, czyli miejsca na skórze stopy bezpośrednio połączone z naszym żołądkiem i wpływające pozytywnie na jego pracę.

Tuż nad żołądkiem będzie dolny zwieracz przełyku. Czyli jesteśmy na tej linii, która oddziela te dwie strefy. I teraz jestem w obszarze pomiędzy mniej więcej pierwszym a drugim palcem. Jak poruszasz stopą, to nawet poczujesz, że ruszasz kości i zjeżdżasz sobie tym miejscem, aż do linii, o której mówiłam chwilę wcześniej. I właśnie w tym miejscu, na lewej stopie znajdziesz dolny zwieracz przełyku.

Teraz możesz pozbyć się zgagi, pracując właśnie w tym miejscu. Ze swojego doświadczenia praktycznego powiem Ci, że miałam mnóstwo osób, które jeśli pracowało im się na tym miejscu, mówiły, że czują pod klatką piersiową takie przyjemne ciepło, że po prostu zrobiło im się tutaj miło.

Pracując na tym miejscu, po pierwsze będziemy powodować, że tonus, czyli napięcie tego dolnego zwieracza przełyku będzie takie jak potrzeba, ani nie za ciasno, ani za luźno. Ta zastawka jest bardzo malutka, więc pracując w tym miejscu, chcąc nie chcąc będziemy oddziaływać na strefy wokół.

Czyli jeśli tutaj już było podrażnienie, już się porobiły jakieś nadżerki, to będziemy sprawiać, że ciało będzie to chciało jak najszybciej regenerować i goić. Więc dlatego będziesz mogła tutaj czuć takie ogólnie miłe, przyjemne uczucie spokoju. I to, że znajdziesz to miejsce to już świetnie, bo wiesz, gdzie możesz pracować.

Jak szybko pozbyć się problemu zgagi?

Jeżeli chcesz maksymalnie szybko pozbyć się tego problemu zgagi, patrząc szerzej, kompleksowo na sam proces trawienia, jak działa wszystko niżej w jelitach, możesz się tego nauczyć i pracując dosłownie 10-15 minut dziennie na stopach, pozbyć się tego problemu zupełnie.

Jak się go pozbędziesz, to później będziesz mogła sobie robić jakąś przypominajkę. Jeżeli czujesz, że już zaczyna się ten zwieracz znowu za bardzo się rozluźniać, za bardzo relaksować, to znowu będziesz pracowała refleksologicznie, żeby się tego pozbyć.

To nie jest wiedza tajemna, wiedza tylko dla wybrańców, tylko każda z nas jest w stanie się tego nauczyć i pomagać sobie w sposób naturalny, holistyczny i bezpieczny.

Refleksologia warszawa katarzyna gołębiewska

Nazywam się Katarzyna Gołębiewska.

Jestem dyplomowanym refleksologiem.

Uczę krótkich, skutecznych i łatwych do zastosowania technik refleksologicznych pozwalających podnieść poziom energii, poprawić koncentrację i umożliwiających efektywną regenerację ciała tak, aby

Mam do Ciebie prośbę 🙂

Podziel się tym tekstem ze znajomymi. Kiedyś Ci za to podziękują!

Życzę Ci fantastycznego dnia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0