Popraw jakość życia masażem stóp. Refleksologia stóp. O wpływie refleksologii stóp na funkcjonowanie organizmu usłyszałam pierwszy raz na początku 2018 roku. Wydawało mi się wręcz niemożliwe, aby uciskiem na określone miejsca na stopie oddziaływać na narządy wewnętrzne a do sprawiać, że będą się one regenerowały i zaczynały działać tak jak powinny. Zastanawiałam się jak masażem poprawić jakość życia. Ta koncepcja wydawała mi się wtedy nieco magiczna. Z przyczyn osobistych, a miałam wtedy niemałe problemy hormonalne, mocno zainteresowałam się tym tematem. Z czasem wszystkie wątpliwości zostały rozwiane … Czytaj dalej Popraw jakość życia masażem stóp. Refleksologia stóp.
Spis treści:
Receptory na skórze – refleksologia stóp
Refleksologia co to jest?
Skąd pochodzi refleksologia
Refleksologia jak masować
Popraw jakość życia masażem stóp. Refleksologia stóp.
Receptory na skórze – refleksologia stóp
Łączność naszego ciała ze światem zewnętrznym zapewniają nasze oczy, uszy, węch ale również skóra.
To właśnie skóra pokryta jest wieloma receptorami odpowiadającymi za dotyk. Każdy z nich odpowiedzialny jest za coś innego.
Na przykład
1. Wolne zakończenia nerwowe – reagują na dotyk, ból oraz temperaturę. Są to zakończenia włókien nerwowych i pobudzone są bezpośrednio przez dotyk (np. głaskanie naszej ręki przez inną osobę, dotykanie skóry jakimś przedmiotem).
2. Krążki Merkla – odpowiadają za dotyk o zmiennym natężeniu
3. Ciałka Ruffiniego – odpowiadają za dotyk, rozciąganie skóry, ucisk
To przykłady tylko 3 z przynajmniej 10 struktur odkrytych w skórze, które odbierają wrażenia ze środowiska zewnętrzego.
Dotyk jest najbardziej pierwotnym z naszych zmysłów. Nazywamy go zmysłem bliskim dlatego, że jest już w pełni rozwinięty podczas życia płodowego.
Dotyk rozwija się z tego samego listka zarodkowego co układ nerwowy. Niemowlęta za pośrednictwem zmysłu dotyku odbierają ponad 80% bodźców z otoczenia – inne zmysły nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Dotyk jest więc podstawowym źródłem wiedzy o świecie. Dotyk czujemy dzięki zainstalowanym w skórze receptorom.
Człowiek dosyć wcześnie odkrył istnienie tych receptorów. Obecnie zwłaszcza w terapiach manualnych takich jak np. refleksologia stóp receptory te nazywamy refleksami lub strefami odruchowymi.
Refleksologia co to jest?
O istnieniu powiązań pomiędzy receptorami na skórze stóp, a narządami wewnętrznymi wiedziano już kilka tysięcy lat temu w m.in. Chinach, starożytnym Egipcie i Tybecie. Zauważono wtedy, że jeśli coś w środku naszego ciała pracuje w zaburzony sposób np. nasze jelita, to wygląd konkretnych miejsc na stopie również się zmienia. Dodatkowo zmienione miejsca stają się wrażliwe na ból.
Poznaj Warsztatownik
ODZYSKAJ KONTROLĘ
Jednocześnie zaobserwowano, że podczas oddziaływania na niego na pomocą ucisku, powstaje reakcja zwrotna. Co się wówczas dzieje? Jak działa refleksologia? Kiedy masujemy te zmienione na stopach miejsca, one dosłownie zmieniają swój obraz. Skóra stopy na której „od zawsze” był np. nagniotek zmienia się, a nagniotek znika. Wcześniej można było spiłowywać go regularnie a i tak odrastał a teraz nagle nie odrasta 😊 Znikają lub znacznie się spłycają pionowe lub poziome bruzdy itp. Stopy stają się wizualnie ładniejsze.
Wiele osób jest bardzo zdziwionych, że na pierwszych sesjach refleksologii stóp w jakichś miejscach pojawiał się ból, a teraz go nie ma. A co jeszcze ciekawsze w powiązanym z tym miejscem przez układ nerwowy narządzie, wracają normalne, zdrowe funkcje. Kiedy narządy zaczynają właściwie pracować osoba czuje, że poprawia się jakość twojego życia. Ma więcej energii i ma lepsze samopoczucie i jest szczęścia. Problem, który przeszkadzał mocno się zmniejszył lub znikł zupełnie. Właśnie w taki sposób refleksologia stóp poprawia jakość życia. Ty też popraw jakość życia masażem stóp. Refleksologia stóp.
Dlaczego uważam refleksologię za prawdziwą profilaktykę przeczytasz >>tutaj<<
Wolisz wideo? Zapraszam na YoyTube
Skąd pochodzi refleksologia
Obserwacje te w miarę upływu czasu poszły niestety w zapomnienie i potrzeba było setek lat aby zależności te odkryć na nowo.
Powtórny rozkwit naturalnych terapii wykorzystujących te zależności i wykorzystujących istnienie receptorów rozkwitł na nowo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Zaczęły się wtedy tworzyć nowe dyscypliny medycyny naturalnej, wykorzystujące metody dalekowschodnie.
Pierwsza książka, o której możemy powiedzieć, że zapoczątkowała rozwój refleksologii stóp, ukazała się w 1917 roku. Jej twórca, lekarz amerykański William Fitzgerald na podstawie wieloletnich badań stwierdził, że kiedy określony narząd przestał pracować właściwie, stopa staje się bardzo wrażliwa na ucisk w konkretnym miejscu. Masując to bolesne miejsce, wpływa się z kolei na łagodzenie zaburzeń lub ich zupełna likwidację wewnątrz organizmu.
Refleksologia jak masować aby poprawić jakość życia
Refleksologia stóp opiera się przede wszystkim na praktyce. W mniejszym stopniu na naukowych analizach. Dlatego jeśli zaczynasz masować swoje stopy obserwuj które miejsca były bolesne. Zwróć uwagę co się zadziało w ciele, w czasie kiedy te miejsca przestały być wrażliwe. Na początku nie musisz skupiać się na konkretnych technikach. Zwyczajnie masuj i uciskaj bolące miejsca na stopie. Aby było ci łatwiej możesz posmarować stopę olejkiem do masażu.
Jeśli chcesz abym trochę podprowadziła Cię na tej ścieżce pobierz bezpłatny e-book z którego dowiesz się jak pozbyć się bólu dzięki terapeutycznej refleksologii stóp.
Nazywam się Katarzyna Gołębiewska.
Jestem dyplomowanym refleksologiem & dietetykiem
Wykorzystując refleksologię pomagam podnieść poziom energii, poprawić jakość życia.
Mam do Ciebie serdeczną prośbę 🙂
Podziel się tym tekstem ze znajomymi. Kiedyś Ci za to podziękują!
Życzę Ci fantastycznego dnia.