Naturalne sposoby na ból kręgosłupa

Refleksologia w leczeniu bólu kręgosłupa

Wiecie, że ja chyba nie znam dorosłej osoby, która nie narzekałaby na ból krzyża. Niektórych trapi on ciągle, innych dopada co jakiś czas, ale jak już dopadnie to potrafi dosłownie przygiąć do ziemi. Znasz takie osoby? Może doświadczyłaś tego na sobie… Ja sama niestety czasami go doświadczam, ale szczęśliwie dokładnie wiem co zrobić aby pozbyć się bólu szybko, naturalnie i bez tabletek. Dokładnie tą samą metodę wykorzystuje u moich klientek i zdecydowana większość widzi poprawę już po pierwszej sesji. Refleksologia w leczeniu bólu kręgosłupa – dzisiejszy temat.

Zanim zaczniesz czytać ten tekst zastanów się proszę:

➡ Jak dużo dobrych chwil tracisz przez  ból pleców?

➡ Czy masz już dosyć ciągłego bólu kręgosłupa lub sztywności w plecach?

➡ Jak wiele czasu i pieniędzy zmarnowałaś szukając pomocy w bólu kręgosłupa?

Mój cel na dzisiaj to pokazać Wam jak skutecznie, naturalnie i szybko pozbyć się bólu i sztywności pleców… nawet jeśli jesteś już zmęczona bo próbowałaś różnych ćwiczeń, fizjoterapii, masaży czy też innych sposobów  a mimo to ból pleców nadal jest z Tobą.

Metoda ta równie skutecznie sprawdzi się w przypadku innych bóli np. przy bólach kolan, bólach brzucha czy bólach głowy ale mi dzisiaj skupimy się na bólu pleców.  

Jeśli zechcesz to nauczę Cię jak dzięki tej metodzie pomogłam pozbyć się bólu kręgosłupa setkom osób i co ważniejsze nauczę Cię, jak możesz wykorzystać tą metodę samodzielnie w domu, aby pozbyć się bólu kręgosłupa w mniej niż 10 min. Spokojnie jeśli tak jak ja nie lubisz ćwiczyć na macie – nie będzie takiej potrzeby. Ten sposób jest znacznie przyjemniejszy.

Jeśli chcesz spróbować już teraz to ZAPRASZAM 

Drugi cel to zapoznanie Cię z REFLEKSOLOGIĄ. Pokazanie jej skuteczności w leczeniu bólu kręgosłupa zarówno z mojej praktyki jaki i skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi.

Jeżeli do tej pory nie wiedziałaś jak pozbyć się bólu pleców i jego przyczyn w naturalny sposób, przez co brałaś tabletki i byłaś sfrustrowana widząc, że tylko maskujesz objawy to jest wpis dla Ciebie.

Na koniec będziesz miała możliwość sprawdzić jak  faktycznie zastosować tą metodę w praktyce aby szybko i bez tabletek pozbyć się bólu.

Co to jest Refleksologia

Refleksologia i masaż stóp

Refleksologia stóp to inaczej terapeutyczny masaż stóp, polegający na specyficznych uciskach skóry i tkanek znajdujących się pod skórą. Poprzez ten ucisk w głąb ciała wysłanie są sygnały do wszystkich tkanek i narządów. Impulsy te mobilizują narządy do właściwej pracy abyś Ty czuła się dobrze.

Refleksologia jest naturalną metodą leczenia wykorzystywaną w Indiach i Chinach już ok 5000 lat temu. W tamtym czasie zauważono, że każdy kawałek skóry na stopie połączony jest z czymś w naszym ciele. Uciskając w szczególny sposób konkretne miejsca na stopie, oddziałujemy na narządy i tkanki znajdujące się wewnątrz ciała i dajemy im sygnał do regeneracji i optymalnej pracy.
Więcej szczegółów znajdziesz w tekście REFLEKSOLOGIA – MÓJ SPOSÓB NA PRAWDZIWĄ PROFILAKTYKĘ

Jeżeli mięśnie Twojego kręgosłupa są nadmiernie napięte to nie jest normalny stan. Jeżeli odpowiednio zmobilizujesz ciało będzie ono robiło wszystko aby przywrócić mięśnie i tkanki wokół kręgosłupa  do regeneracji i normalnego stanu napięcia

REFLEKSOLOGIA W LECZENIU BÓLU KRĘGOSŁUPA

Poznaj jej możliwości refleksologii na przykładzie brazylijskiego badania o tytule

„Wyniki refleksoterapii stóp w ostrym bólu krzyża personelu pielęgniarskiego: kontrolowany randomizowany test kliniczny.”

Badanie to zostało przeprowadzone w szpitalu w południowej Brazylii, za zgodą Komisji Etyki Badań, w 2016 roku pod numerem 1512978

Zaczniemy od tego dlaczego w ogóle badanie to przeprowadzono. Pielęgniarki to grupa szczególnie narażona na przeciążenia kręgosłupa. Codziennie wykonują setki tych samych czynności. Podnoszą pacjentów, przesuwają ich łóżka a w związku z tym często cierpią na przewlekły ból pleców.

Ból skąd się bierze ?

Ból pleców pojawia się kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi. Zachodzą wówczas zmiany w funkcjonowaniu tkanki nerwowo-mięśniowej, ścięgnach i stawach. Zmiany te mogą być związane lub nie ze zwyrodnieniami wywołanymi niewłaściwym wysiłkiem, wysokimi wymaganiami stawianymi ciału w wykonywanych pracach oraz powtarzającymi się ruchami podczas pracy. Zmiany te wpływają na funkcjonalność dotkniętych obszarów i pojawia się ból.

Ból jest w istocie mechanizmem obronnym, ostrzeżeniem o zmianach lub uszkodzeniach tkanek, ułatwiającym rozpoznanie i dostrzeżenie wszelkich zaburzeń równowagi lub chorób organizmu.

W szczególności ostry ból pełni fizjologiczną funkcję ostrzegania i obrony organizmu przed zmianami chorobowymi, infekcjami i innymi objawami. Z tego powodu ból odgrywa ważną rolę w zachowaniu życia.

Zaburzenia nerwowo mięśniowe w okolicach pleców mogą wpływać na kilka części ciała takich jak:

💢 okolice kończyn górnych,

💢 kręgosłup,

💢 kończyny dolne

💢 odcinek lędźwiowy

Więc fizycznie czujesz, że bolą Cię ręce nogi i całe plecy. Ale to nie wszystko.

Zaburzenia nerwowo mięśniowe w okolicach pleców mogą również wywoływać objawy medyczne, takie jak zmęczenie, uczucie ciężkości i co najważniejsze ból. Właśnie dlatego całe możemy czuć się po prostu nie do życia.

Dzisiaj dowiesz się co możesz zrobić samodzielnie aby pozbyć się wszystkich powyższych dolegliwości, kiedy ciało przestaje sobie radzić z ciągłym przeciążeniem. Nauczysz się temu przeciwdziałać.  

Działanie refleksologii

Refleksologia poprawia krążenie krwi a tym samym dopływ tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek ciała. Dzięki temu, staje się ono dobrze odżywione i ma ono siłę aby na nowo przywracać wewnętrzną równowagę. Odzyskuje kontrolę nad wszystkimi funkcjami życiowymi.

Refleksoterapia to inaczej kilka zabiegów refleksologii ukierunkowanych tak, aby maksymalnie szybko pozbyć się bólu w konkretnej okolicy. Jest to nieinwazyjna, alternatywa metoda, która  umożliwia natychmiastową kontrolę ostrego bólu krzyża w miejscu pracy. Celem brazylijskiego badania było przedstawienie wyników refleksologii stóp w łagodzeniu ostrego bólu krzyża związanego z pracą personelu pielęgniarskiego.

W badaniu zdecydowano się na refleksoterapię stóp, ponieważ jest nieinwazyjną terapią służącą do ochrony zdrowia, polecaną przy różnego rodzaju dysfunkcjach w pracy organizmu, ostrych i przewlekłych schorzeniach oraz zaburzeniach wewnętrznej równowagi funkcji organizmu.

Jak wyglądało badanie

„Wyniki refleksoterapii stóp w ostrym bólu krzyża personelu pielęgniarskiego: kontrolowany randomizowany test kliniczny.”

 Było to badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą. Zostało przeprowadzone od maja do lipca 2016 r. Trzydziestu sześciu uczestników zostało losowo przydzielonych do grupy eksperymentalnej, której wykonywano zabiegi refleksologii stóp i kontrolnej, która miała zwykły masaż stóp.

W przypadku obydwu grup  sesje odbywały się w odstępie 72 godzin.  Zabieg refleksologii stóp bądź zwykłego masażu stóp trwał 30 min.

Wyniki zbierano za pomocą wizualnej skali, tak aby ocenić stopień intensywności bólu pleców przed i po sesji refleksologicznej oraz kwestionariusza dotyczącego bólu krzyża na początku i na końcu badania. Dane przeanalizowano za pomocą różnych testów statystycznych.

W badaniu wzięły udział osoby które:
✅ były aktywną pielęgniarką lub pielęgniarzem
✅ wykazywały ostry ból krzyża i nic z nim nie robiły. Nie korzystały z  żadnych innych metod aby go usunąć
✅ nie miały infekcji stóp

Osoby zostały podzielone na dwie grupy:

– grupę eksperymentalną (refleksologia stóp)

– grupę kontrolną (masaż stóp)

Ani uczestnicy ani badacze zbierający wyniki nie byli świadomi grupy, do której są przypisani.

Badanie składało się z trzech spotkań. Dwa z nich były przeznaczone na zabiegi refleksologii stóp u grupy eksperymentalnej i zwykły masaż stóp w przypadku grupy kontrolnej. Na trzecim spotkaniu zbierano dane. Spotkania odbywały się co 3 dni (72 godziny)

Na pierwszych dwóch spotkaniach zarówno przed jak i po spotkaniu również zbierano dane aby sprawdzić jak osoby zareagowały na zabieg. Osoby uzupełniały kwestionariusz oceniający stopień bólu pleców.

Wpływ refleksologii stóp na pozbycie się bólu kręgosłupa

Refleksologia w leczeniu kręgosłupa. Zwróć uwagę, że osoby które miały wykonywaną refleksologię były średnio o 11 lat starsze i pracowały w zawodzie o kilka lat dłużej niż grupa kontrolna. 

Zanotowano, że jeszcze przed pierwszym zabiegiem natężenie bólu zgłaszane przez pierwszą grupę było wyższe niż w grupie kontrolnej.

Grupa kontrolna – 4,42
Grupa eksperymentalna – 4,75

1) Po pierwszym zabiegu ból grupy kontrolnej zmniejszył się nieznacznie zaś osoby po refleksologii stóp odczuły zdecydowaną poprawę już po pierwszym 30-minutowym zabiegu.

Grupa kontrolna oceniała natężenie swojego bólu na 4,05

Grupa eksperymentalna na 0,82

REFLEKSOLOGIA W LECZENIU BÓLU KRĘGOSŁUPA

 

2) Po  drugim zabiegu refleksologii stóp (3 dni później)

Grupa kontrolna przed zabiegiem określała natężenie bólu na 4,53 bezpośrednio po zabiegu 4,26.

Grupa eksperymentalna przed zabiegiem natężenie bólu to 3,41 bezpośrednio po zabiegu 0,24.

Zwróć uwagę że osoby które miały wykonywaną refleksologię stóp po trzech dniach nadal czuły że natężenie bólu pleców jest mniejsze, zaś osoby z grupy kontrolnej czuły się bardziej obolałe niż przed całym badaniem.

Po dwóch zabiegach
w grupie kontrolnej odczuwalne natężenie bólu krzyża właściwie się nie zmieniło (4,42 przed badaniem na 4,26)

Grupa eksperymentalna czuła zdecydowaną różnicę jeśli chodzi o ból pleców. Osoby z tej grupy startowały ze średnim wynikiem natężenia bólu 4,75 a po badaniu określały jego natężenie na 0,24.

Niesamowite prawda? Zwróć uwagę, że to były TYLKO dwa zabiegi.

Dane uzyskane z drugiego narzędzia statystycznego czyli kwestionariusza pokazały że:

W grupie kontrolnej między pierwszym a ostatnim dniem badania średnia intensywność bólu krzyża wzrosła od  38,26 do 41,84.

A w grupie eksperymentalnej odczucie intensywności bólu znacznie zmalało od wartości 40,00 przed pierwszym zabiegiem refleksologii stóp do 20,76 po dwóch zabiegach refleksologii.

Odnotowano statystyczną istotność refleksologii stóp w łagodzeniu ostrego bólu krzyża zarówno dla skali wizualnej jak i danych z kwestionariusza. Refleksoterapia okazała się skuteczna w zmniejszaniu nasilenia ostrego bólu wśród pielęgniarek.

Refleksologia stóp w łagodzeniu ostrego bólu krzyża – podsumowanie

Wyniki pokazały, że zastosowanie refleksoterapii stóp znacząco przyczyniło się do złagodzenia ostrego bólu krzyża u personelu pielęgniarskiego, zarówno natychmiast po wykonanym zabiegu refleksologicznym, jak i w czasie późniejszym.

Wynik badania zbiega się z teorią na temat refleksologii. Bodźce wywołane za pomocą refleksoterapii zakończeń nerwowych odpowiadających narządom i układom organizmu, prowadzą do efektów takich jak złagodzenie dolegliwości bólowych, a także innych dolegliwości zdrowotnych, takich jak niepokój, stres czy bezsenność. Refleksologia wpływa również na  dobre samopoczucie i ogólny relaks.

Dzięki refleksologii stóp sprawiamy również że ból ostry nie zmieni się z czasem w ból przewlekły.

W trakcie badania zastosowano specyficzny „protokół” jak wykonywać refleksologię stop aby rzeczywiście była ona skuteczna w usuwaniu bólu kręgosłupa.

Jeżeli Ty też chcesz wiedzieć w jaki sposób i gdzie uciskać swoje stopy aby pozbyć się bólu kręgosłupa przygotowałam dla Ciebie kurs on line gdzie dosłownie biorę Cię za rękę i razem uczymy się refleksologii stóp abyś wiedziała jak pozbyć się bólu kręgosłupa w mniej niż 10 min.

W świetle dowodów, że powtarzające się ruchy mogą rzeczywiście dość szybko generować ból i zmiany chorobowe, potwierdzono że refleksoterapia stóp może być alternatywą dla natychmiastowej interwencji np. środków przeciwbólowych, pomagając w łagodzeniu bólu, a także w zapobieganiu i kontroli bólu. Refleksoterapia stóp wspiera powrót do zdrowia i jako terapia niefarmakologiczna, przyniosła istotne wyniki w łagodzeniu ostrego bólu krzyża.

Gdzie się nauczyć refleksologii?

Wszystko zależy od tego czy chcesz się uczyć w dużej grupie i naukę wykorzystać do pomocy innym osobom. Czy może wolisz uczyć się z nauczycielem 1:1.  Na początek możesz skorzystać z kursu on-line dzięki któremu poznasz techniki refleksologiczne aby uzdrowić swój kręgosłup i na nowo cieszyć się ze sprawnego ciała. To niewiarygodne, że zdecydowaną różnicę możesz poczuć już od pierwszego zabiegu a po kilku właściwie wykonanych sesjach refleksologicznych będziesz mogła na stałe zapomnieć o bólu pleców.

Zobacz jak zmieniło się, życie osób które zdecydowały się skorzystać z mojej pomocy w łagodzeniu bólu kręgosłupa.

  

Masz już dosyć ciągłego bólu? Odbierz swój dostęp do kursu on-line „Jak Pozbyć się Bólu Kręgosłupa w Mniej Niż 10 min!” i ciesz się z tego, że znowu stajesz się sprawna.

Koniecznie daj znać w komentarzu czy masz już totalnie dosyć powracającego bólu pleców i czy kiedyś próbowałaś refleksologii stóp.

Jestem ciekawa jak to się dla Ciebie skończyło i czy osoba, która z Tobą pracowała pomogła rozwiązać Twój problem.

Jeśli zwykle tego nie robisz to przynajmniej napisz w komentarzu +1 abym wiedziała że byłaś ze mną 😊

 

Refleksologia warszawa katarzyna gołębiewska

Nazywam się Katarzyna Gołębiewska.

Jestem dyplomowanym refleksologiem.

Uczę krótkich, skutecznych i łatwych do zastosowania technik refleksologicznych pozwalających podnieść poziom energii, poprawić koncentrację i umożliwiających efektywną regenerację ciała tak, aby

Mam do Ciebie prośbę 🙂

Podziel się tym tekstem ze znajomymi. Kiedyś Ci za to podziękują!

Życzę Ci fantastycznego dnia.

Informacje o skutecznych technikach refleksologicznych prosto na Twój e-mail

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Katarzyna Gołębiewska REFLEKSOLOGIA. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0